Нова модель енергоринку створена щоб забезпечити здорову конкуренцію для всіх учасників процесу.

До 01 липня 2019 року вартість електроенергії розраховувалася за стандартною формулою. Всі енергогенеруючі компанії продавали товар підприємству «Енергоринок». Тарифи були встановлені державою. Пропозиція та попит не були збалансовані між собою.

Як формується вартість енергоносіїв зараз?

Для фізичних осіб-споживачів встановлені тарифи, які є нижчими від собівартості. Таким чином держава захищає всіх споживачів.

При цьому для таких споживачів передбачена можливість самостійно обирати постачальника. Але кінцева вартість товару буде вищою, ніж та, яку пропонують постачальники від обленерго.

Юридичні особи сплачують вартість товару за ціною, що склалася згідно з ринковими механізмами. Ціна залежить від таких факторів:

  • Графік споживання електроенергії протягом доби.
  • Обсягів споживання.
  • Платіжної дисципліни.
  • Графіків оплати.

Постачальники враховують специфіку кожного клієнта. Можуть запропонувати індивідуальні умови співробітництва.

В сучасних ринкових умовах постачальники не вказують фіксовану вартість енергоносіїв. В угодах враховується прив’язка до оптових цін, які діють на біржах електроенергії.

Вказана вартість має три складові:

  • Вартість товару на біржі.
  • Премія постачальника (маржа, яку компанія бажає отримати за свої послуги).
  • Балансуюча надбавка. Це сума, яку сплачує споживач, має місце відхилення фактичних обсягів споживання від запланованих.

Остання надбавка має велике значення. Наприклад: споживач в заявці вказав меншу кількість електроенергії, ніж фактично використав. Постачальнику необхідно передбачити додаткові кошти для оперативного купування додаткових об’ємів енергоносіїв. Ціна такого товару буде значно вищою за середньо ринкову. Відповідно, вартість електроенергії для кінцевого споживача також може бути більшою.

При використанні менших об’ємів постачальник може продати залишки енергоносіїв на ринку.

Вартість товару для підприємств погодинного обліку

Для юридичних осіб, які є споживачами категорії «А», та мають системи погодинного обліку енергоносіїв, вартість електроенергії розраховується по-іншому.

Щодня системи погодинно фіксують об’єми споживання енергії. Отримані дані відправляють до оператора. Ціна електроенергії залежить від графіку споживання. Вночі енергоносії коштують дешевше. Компанії з нічним та/або цілодобовим графіком роботи витрачають на електроенергію менше, використовуючи ті ж об’єми, що й «денні» споживачі.

Разом з тим на кінцеву вартість енергії впливають два регульованих тарифи: на розподіл (для обслуговування регіональних мереж) та передачу (єдиний для всієї країни).