Паперову автоцивілку на відміну від електронного поліса ОСЦПВ можна втратити. Основна проблема полягає в тому, що документ випускається в єдиному екземплярі на бланку суворої звітності та визнається правоохоронцями тільки в такому вигляді. Наявність номера чинної страховки в базі МТСБУ не рятує від штрафу 450 грн, який випише будь-який співробітник поліції в разі ДТП.
Що робити при втраті автоцивілки
Втрата паперової страховки ОСЦПВ — не кінець світу. Страхувальнику не доведеться витрачати гроші й заново укладати договір в офісі або онлайн. Попри тимчасову відсутність візуальної форми, автоцивілка є чинною й діятиме до кінця встановленого терміну.
Їздити без поліса не можна: за першого ж ДТП співробітник поліції оштрафує водія на 450 грн. Для відповідності вимогам закону слід заїхати в офіс свого страховика та написати заяву з проханням видати дублікат поліса через втрату. Менеджер компанії зареєструє заяву й оформить новий поліс зі старими термінами. На документі має бути завірена печаткою відмітка «Дублікат договору № ...».
Здебільшого копія паперової автоцивілки оформляється в офісі так само швидко, як і електронна страховка авто онлайн. Але якщо в офісі закінчилися бланки, процес може затягнутися на кілька днів. У статті 17 Закону про ОСЦПВ вказано термін виготовлення дубліката — 7 календарних днів. Процедура проводиться безкоштовно.
Відсутність поліса в момент ДТП — не привід для відмови у виплатах
Проблеми з виплатами через відсутність паперового або електронного поліса у винуватця ДТП можуть виникнути тільки в тому випадку, якщо на момент аварії термін дії автоцивілки вже закінчився. У цій ситуації компенсацію потерпілій стороні виплатить не страховик, а МТСБУ. Надалі винуватець отримає регресний позов і буде змушений повернути МТСБУ витрачені гроші.
У разі втрати договір страхування продовжує діяти, тому компенсація виплачується за класичною схемою. Важливо пам'ятати, що для запуску механізму врегулювання винуватець повинен надати своєму страховику дублікат паперового поліса разом із заявою та іншими документами протягом трьох днів.
Що робити, якщо страховик відмовляється оформляти дублікат? Попрохайте у компанії письмову відмову (або запишіть телефонну розмову), а потім направте скаргу до МТСБУ та Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.
Як уникнути втрати поліса ОСЦПВ
На відміну від паспорта транспортного засобу та поліса КАСКО, автоцивілку можна тримати в бардачку або салоні авто. За такої умови ризик втратити або забути страховку вдома зводиться практично до нуля. Втрата документа можлива лише за викрадення або зламу автомобіля.
Другий спосіб уникнути втрати — оформлення ОСЦПВ онлайн. На відміну від паперової версії електронна автоцивілка може одночасно зберігатися в декількох місцях — в пам'яті смартфона та планшета, на електронній пошті та в хмарі. Якщо хочеться мати договір у паперовій формі — просто видрукуйте pdf-файл на принтері в будь-якій кількості примірників. Але робити копії зовсім необов'язково: досить показати співробітнику поліції договір з екрана мобільного гаджета.
Електронний поліс автоцивілка оформляється на сайті страховика за кілька хвилин. Потрібно лише надати інформацію про себе та машину, а потім підтвердити замовлення за допомогою СМС або іншим способом. Після оплати договір у форматі pdf приходить на e-mail і з'являється в реєстрі МТСБУ.