Педагогиня з Куп'янського району Лариса Фесенко провела 45 днів у російських катівнях. Про вчительку, яка пережила окупацію, пише "Суспільне".

Лариса Фесенко 40 років займалася педагогічною роботою. Спочатку була вчителькою початкових класів, потім викладачкою англійської мови, останні 14 років - директоркою ліцею в селі Лісна Стінка (за чотири кілометри від Куп'янська). 

Це село було тимчасово окуповане російськими військами. Росіяни в село заїжджали не часто, тому навчальний рік у ліцеї завершили в дистанційній формі за українськими програмами.

У червні 2022 року росіяни почали формувати списки тих, хто погоджувався з ним співпрацювати. 

"Усіх директорів, які працювали в Курилівській громаді, викликали до Куп'янська і поставили перед нами таке завдання: ми мали подати списки до ворожої адміністрації про те, хто погоджується працювати на окупаційну владу, для того, щоб цим людям виплатити премію в 10 тисяч рублів для заохочення", - розповідає Фесенко.

Директорка провела опитування вчителів.

"Я сказала: заходьте по черзі до мене в кабінет і кажіть - так чи ні. Стали заходити, і для мене стало великим шоком: учителі, які пропрацювали в нашому закладі багато років, мали почесні нагороди... Одна з них заходить і каже: я піду на співпрацю. Тоді прийшли вчителі початкової школи. Зайшла одна вчителька, каже: я піду на співпрацю; заходить інша: я буду співпрацювати", - згадує Фесенко.

Із 17 вчителів ліцею в Лісній Стінці 9 пішли на співпрацю. Решта категорично відмовилися.

"Вчителька хімії сказала: ні, я і мій чоловік, який працює сторожем, відмовляємося співпрацювати. Вчителька зарубіжної літератури однозначно сказала "ні", вчителька початкової школи - також ні, також учитель історії, мій заступник із навчально-виховної роботи відмовився, сказав: та ви що, Ларисо Володимирівно, наша Батьківщина - Україна, хай би що там було, ми не підемо", - згадує директорка ліцею.

У відділі освіти Фесенко зустрілася з головою Курилівської громади (тепер колишнім).

"Він узагалі мав проукраїнську позицію, але що з ним сталося, я не знаю. Говорив про те, що ми негайно маємо зробити все, чого від нас вимагають. Я піднялася і вийшла", - каже педагог.

Лариса Фесенко відмовилася співпрацювати з РФ. Вона ховала вдома українську символіку і прапор, які раніше перебували в ліцеї.

До директора ліцею прийшли вчителі, які погодилися працювати в окупації, і попросили зробити записи в трудових книжках про звільнення з української школи за погодженням сторін. Директорка сказала, щоб вони звільнялися за власним бажанням. 

За словами Фесенка, після цього колишні колеги написали на неї скаргу в окупаційну владу.

Двічі росіяни приїжджали до Лариси Фесенко. Перший раз озброєна група ФСБ приїхала до її будинку на початку липня "з попередженням".

"Вони спочатку спокійно зі мною розмовляли, говорили про те, що Росія назавжди, ви ж розумієте, Україна вже не прийде. Я кажу: це вам так здається, у мене інша думка. Тоді вони почали мені грубити, казали: зараз приїде другий наряд, і ми взагалі не знаємо, що з вами буде. Наостанок сказали: подумайте", - згадує Фесенко.

Вдруге наприкінці липня 2022 року приїхала група в балаклавах. Провели обшук, на директорку ліцею одягли кайданки, на голову - мішок. Жінку викрали. 45 днів вона провела в полоні з іншими жінками в Куп'янському відділі поліції. У катівнях не було чистої води, нормального харчування.

За спогадами жінки, кімната була розрахована на двох, але там жило від 6 до 12 осіб. Сиділи на підлозі, було тільки два ліжка - нари. На подвір'я бранців не виводили. Туалет був прямо в камері, але бачок був зламаний. Годували людей двома-трьома ложками вермішелі вранці та ввечері. Вмивалися вони технічною водою з крана, її ж і пили. 

На допит Ларису Фесенко викликали двічі, це було вночі. Запитували, хто нею керує. Вона відповіла, що ніхто. Чоловік приїжджав і передавав їжу. Найкращі продукти забирали наглядачі.

Під час вересневого контрнаступу, коли українські військові звільнили Куп'янськ, росіяни втекли і з відділу поліції, кинувши заручників у камерах.

В одній камері чоловік зумів розігнути ґрати. Він вибрався і відкрив усі камери.

Після звільнення Лариса Фесенко протягом місяця не виходила з дому.

"Просто лежала. Таке було відчуття, що по мені проїхав танк. Я навіть розучилася ходити, тому що в камері не було можливості пересуватися, ми тільки сиділи", - каже педагог.

У жовтні Лариса Фесенко стала переможницею премії Global Teacher Prize 2023 у номінації "Незламність". Люди, які знали педагога, відправили її історію організаторам конкурсу.

Разом із Ларисою Фесенко лауреатом премії стала ще одна освітянка з Харківщини - вихователька харківського дитсадка Вікторія Душина.