Працівники з України не новачки на польському ринку праці. Ще до ескалації війни їх було понад мільйон. Проте профіль претендентів на роботу змінився. Не дивлячись на те, що є робота в польщі для жінки без знання мови, значно зростає пропозиція вакансій, які потребують достатньо високої кваліфікації робітників. Вже сьогодні деякі дослідження показують, що понад 60% вихідців з України у Польщі мають вищу освіту, а 1/3 є висококваліфікованими працівниками. Польський ринок праці має потенціал для ефективного включення мігрантів та біженців.

Простота інтеграції

Польща — одна з трьох країн, поряд із США та Канадою, яку найчастіше обирають українці для еміграції. Насамперед це пов’язано з:

  1. Наявністю спільних кордонів.
  2. Схожістю культури та мови.
  3. Можливістю отримувати стабільний дохід.

Важливим є і той факт, що тут уже живуть друзі чи члени сім'ї, та та величезна допомога, яку поляки надали українцям, які приїхали до Польщі після ескалації конфлікту в їхній країні. Сьогодні понад 80 відсотків польських компаній приймають на роботу громадян України. Вони також дедалі частіше працюють в офісах. Результати дослідження показують, що 72% українців позитивно оцінюють польських роботодавців, а 67% добре ставляться до своїх колег. Лише 2% погано думають про своїх керівників, а 3% не люблять колег. У свою чергу, польські підприємці цінують співробітників України за досвід (25%), навички та знання (18%), а 15% вважають, що вони сприяють створенню позитивної атмосфери на робочому місці.

Культура різноманітності

Компанії, в яких розвинена культурна та географічна різноманітність серед співробітників, більш привабливі для молодих кандидатів. Майже 70 відсотків претенденти вважають цей аспект команди дуже важливим при розгляді пропозиції про роботу, а 74% мільйонів вважають, що компанії з інклюзивною культурою більш інноваційні.

Експерти наголошують, що співробітникам різних культур, які привносять у компанію різний погляд на бізнес-проекти, власний досвід та ідеї, легше створювати продукти та послуги, що відповідають потребам різних клієнтів. У свою чергу організаційна культура, що створює атмосферу рівності та інклюзивності, є однією з найважливіших форм підприємницького капіталу, вигідною як для самої компанії, так і для її співробітників. В першу чергу, на задоволеність працівників впливають:

  • довіра;
  • повага;
  • толерантність.

Це стимулює їх брати більш активну участь, піклуватися про добрі стосунки з колегами та пишатися тим, що працюють у такому місці.