Нещодавно РФ уперше скинула на Куп'янськ Харківської області касетну авіабомбу РБК-500, яка була начинена близько 565 штуками ШОАБ-0,5. Це - кулькові уламкові авіаційні бомби масою близько півкілограма, пише "Суспільне".

Діаметр кулькових бомб - близько семи сантиметрів. За зовнішнім виглядом цей предмет схожий на невеликий м’яч сріблястого кольору з невеликими "ребрами", що виступають на корпусі.

Суббоєприпас складається з двох алюмінієвих напівкуль, скріплених обжимним кільцем. У нього вставлені приблизно 304 сталеві осколкові кульки. Оскільки детонатор міститься в центрі суббоєприпасу, він краще захищений від корозії, тобто часто залишається вибухонебезпечним довше.

За словами речника Міжрегіонального центру гуманітарного розмінування Романа Кривцуна, коли маленькі бомби розлітаються й падають на землю, то близько 30% не детонує. Якщо їх переміщувати, нахиляти, то вони можуть розірватися, хоча сейсмічного датчика не мають. Вони можуть бути на поверхні або трохи занурюватися в ґрунт. Сапери їх підривають на місці.

Кривцун розповів, що такі бомби використовують для ураження живої сили. Авіабомба падає в одну точку, а її начинка розлітається, що дає змогу поранити чи вбити більшу кількість людей. Вирви від боєприпасів - діаметром близько 70 см, глибиною — близько 10 см. Такий боєприпас не проб'є броню танка або БТРа.

На його думку, авіабомбу запускали в ліс, але в 30 метрах від лісу є приватні будинки, на територію одного з дворів й залетів такий снаряд, який знешкодили сапери. 

Касетні боєприпаси заборонені міжнародною конвенцією в травні 2008 року. Станом на 2022 рік до конвенції приєдналися 123 держави.

Через посилення обстрілів на Куп'янському напрямку Рада оборони Харківської області прийняла рішення про примусову та обов'язкову евакуацію з деяких населених пунктів.

Наразі у Харківській області також можуть бути розкидані небезпечні ліхтарики. Всередині них замість батарейок знаходиться вибухівка, яка детонує при вмиканні. Мешканців області закликають бути обережними та провести роз'яснювальні бесіди з дітьми.