Територія Київської області відрізняється з поміж інших значним запасом підземних водних ресурсів, що розташовані на більшій її частині. Саме це дозволяє мешканцям цього регіону не лише замовляти буріння та облаштування свердловини на воду у себе на ділянці, а й обирати з якого саме водоносного горизонту потрібна вода, особливо, якщо її планують використовувати для пиття і приготування їжі.6641ceba37a81.webp

Типи водоносних горизонтів, які доступні мешканцям Київської області

Водоносними горизонтами називають підземні ресурси прісних вод, що знаходяться між водонепроникними пластами з мінеральних речовин. Ще їх називають пластами. Вони повністю відокремлені між собою і відрізняються за складом та якістю самої води, її придатністю для пиття та приготування їжі зокрема.

Загалом на території регіону наявні водоносні горизонти розділяють на:

  1. Юрський, глибина залягання якого в середньому складає близько 300 м, проте від поверхні землі його можна знайти і на глибині від 170 м. вода з цього джерела відповідає всім вимогам ДСТУ, проте буріння таких свердловин контролюється відповідними державними органами та можливе виключно за наявності дозволів та ліцензій.
  2. Сеноманський - це водоносний горизонт, який розташований на глибині 50-150 метрів, проте він взагалі відсутній в північних та південних регіонах області, що важливо враховувати, якщо замовнику потрібна якісна артезіанська свердловина високої продуктивності. В таких джерелах можлива наявність зайвих домішок або ж підвищена концентрація мінералів чи, наприклад, заліза. Зазвичай проблему можна вирішити системою додаткової фільтрації.
  3. Бучацький водоносний горизонт відрізняється тим, що його джерела знаходяться на глибині від 55 до 100 метрів. Це обумовлює ізолювання джерела від потрапляння ґрунтових вод.  Проте майстри звертають увагу на необхідність проведення аналізу хімічного складу рідини. Зазвичай це обумовлено підвищеною концентрацією заліза або ж інших хімічних компонентів у деяких геологічних місцевостях.
  4. Полтавський горизонт може розташовуватися на різних ділянках на глибині від 15 до 65 метрів. Таку свердловину обирають, щоб заощадити, оскільки буріння в таких випадках менш затратне не лише технічно, а й по тривалості робіт. При цьому важливо враховувати близьке розташування водоносного пласту до стічних і ґрунтових вод, а також суттєвий ризик потрапляння в нього шкідливих поверхневих домішок та забруднення. Досить часто така вода не відповідає вимогам безпечності і придатності для пиття, тому вимагає проведення лабораторного аналізу і застосування додаткових систем очищення.

На території Київської області майстри найчастіше облаштовують свердловини до Бучацького і Полтавського горизонтів, особливо коли працюють на приватних заміських ділянках.

Основні відмінності між водоносними горизонтами

Глибина розташування водоносних пластів не є єдиною відмінністю між ними. Вони також різняться за типом підземних ґрунтів, серед яких розташовані, наприклад, Полтавський зосереджений в піщаниках, що обумовлює підвищену проникливість і вразливість його до забруднення опадами чи іншими поверхневими водами. Бучацький знаходиться між менш проникними пластами доломітів або вапняків. Цей горизонт вважається менш продуктивним, хоча якість води значно вища (у порівнянні з Полтавським).

Що стосується Сеноманського горизонту, то його рекомендують через помірну проникність пластів і високу продуктивність свердловин. Проте в таких випадках буріння свердловин ціна є одним з найголовніших критеріїв вибору.

Рекомендації щодо вибору

Для приватних чи господарських ділянок Київської області досвідчені фахівці рекомендують обирати свердловини глибиною до 50 м або ж замовляти буріння до Полтавського чи Бучацького типу. Це зумовлено тим, що в них достатній рівень дебіту води джерелах і зазвичай здатні постачати якісну питну воду в необхідних для власника обсягах. При виборі також необхідно враховувати особливість рельєфного розташування будинку. Якщо він побудований на схилі, краще зупинитися на верхніх джерелах, якщо ж на рівнинній ділянці, краще витратити час та кошти на облаштування свердловини до нижніх горизонтів.