Контактні лінзи та комп'ютер: як уникнути втоми та сухості ока

Під час роботи за комп'ютером значна кількість людей відчуває неприємні симптоми, зокрема сухість в очах, подразнення, свербіж. А у разі використання лінз такі неприємні ознаки часто тільки посилюються. Проте що ж робити тим, хто постійно користується такими засобами для корекції зору? Чи можна уникнути неприємних симптомів? Спробуймо розібратися більш детально.

Які проблеми можуть турбувати людей під час роботи за комп'ютером у разі використання контактних лінз?

Найчастіше тривала робота за екраном комп'ютера призводить до:

  • сухості й почервоніння очей;

  • болісних відчуттів;

  • печіння;

  • відчуття піску;

  • швидкої стомлюваності;

  • двоїння предметів.

Виникнення таких симптомів пояснюється досить просто. Коли погляд постійно фокусується на екрані чи клавіатурі, очі моргають значно рідше. Це створює сприятливі умови для прискореного випаровування слізної рідини, що зволожує поверхню ока. У разі сухого повітря навколо чи наявності пилу, ситуація погіршується. А в офісах зазвичай сухе повітря — через постійну роботу комп'ютерів, кондиціонерів, системи опалення, значної кількості паперу тощо.

Саме сухе повітря та тривала праця за комп'ютером є факторами ризику розвитку синдрому сухого ока. І основний метод профілактики такого стану при використанні контактних лінз — це дотримання певних правил роботи та вибір засобів для корекції зору з певними характеристиками.

Які мають бути контактні лінзи для роботи за комп'ютером?

Лінзи для комфортної роботи в офісі, зокрема за комп'ютером мають відповідати наступним характеристикам:

  • Добре утримувати вологу. Важливо, щоб показник вологомісткості знаходився на рівні близько 50%. Такі лінзи будуть добре утримувати слізну плівку та запобігати її швидкому випаровуванню.

  • Мати гарний рівень киснепроникності. Щоб лінзи забезпечували доступ кисню до рогівки майже на рівні природного, він має дорівнювати до 98%.

Щодо терміну служби лінз, то це питання є другорядним. Звісно, гарним варіантом є лінзи щоденної заміни, адже на них не встигають накопичуватися білкові відкладення, вони зберігають відмінний рівень киснепроникності та зволоженності. Проте й лінзи планової заміни на 2 тижні, місяць чи контактні лінзи на 3 місяці теж підійдуть, якщо вони відповідають необхідним вимогам. Але вони потребують ретельного догляду — щоденного очищення та правильного зберігання, а також ретельного дотримання правил гігієни.

Який матеріал для лінз найкращий для роботи за комп'ютером?

Багато офтальмологів рекомендують використовувати для роботи з офісною технікою лінзи з силікон-гідрогелю, вони відмінно притягують та утримують вологу. Сучасні лінзи мають асферичний дизайн передньої поверхні, що зменшує розмитість зображення і зводить нанівець затуманення та ореоли навколо джерел світла — особливо у темний час доби.
Задня асферична поверхня покращує посадку лінзи за рахунок плавної зміни радіусу кривизни, а тонкий край допомагає не відчувати лінзи навіть до кінця дня. В результаті очі не втомлюються, не червоніють, пацієнт не відчуває печіння та дискомфорту. Лінза легко знімається.

Додаткові поради для поліпшення стану очей під час роботи за комп'ютером

Поліпшити стан очей і зробити роботу за комп'ютером комфортнішою можна за допомогою наступних порад:

  • Налаштуйте яскравість. Важливо, щоб монітор мав достатній рівень яскравості, проте не сліпив очі. Не варто працювати за комп'ютером, якщо навпроти нього розташовується вікно з яскравим вуличним світлом. Також необхідно, щоб у кімнаті було достатньо освітлення для комфортного відчуття у власних очах.

  • Встановіть монітор правильно. Розташуйте монітор комп'ютера таким чином, щоб він був трохи нижче рівня Вашого погляду.

  • Моргайте якнайчастіше. Часте моргання дозволяє достатньо зволожити лінзи та створити необхідний рівень комфорту.

  • Відволікайтеся від роботи частіше. Як мінімум, кожен 20 хвилин необхідно відводити погляд на 20 секунд. У цей час бажано переміщувати погляд із далеких предметів на ближні та навпаки, розглядаючи навколишні предмети.

  • Випивайте якомога більшу кількість води. Вода сприяє підтримці відповідного рівня водного балансу в організмі та допомагає впоратися з відчуттям сухості в очах.

Для більш комфортної роботи за комп'ютером можна використовувати спеціальні зволожувальні краплі – «штучна сльоза». Майже всі виробники контактних лінз випускають подібні розчини. Вони застосовуються до 5-6 разів на день, дозволяючи людині почуватися комфортніше. Не слід забувати і про достатній прийом рідини – до 1,5-2 літрів на день.