Государственная налоговая администрация Украины (ГНАУ) утвердила налоговое разъяснение (приказом №271 от 060602 г.) с целью обеспечения единого понимания отдельных положений налогового законодательства. Об этом 14 июня сообщило Управление по взиманию налоговой задолженности ГНАУ.
В частности, документ дает разъяснение положений четвертого абзаца подпункта 8.2.1. пункта 8.2. ст. 8 закона Украины "О порядке погашения обязательств плательщиков налогов перед бюджетами и государственными целевыми фондами" (о праве возникновения налогового залога и об освобождении от него активов предприятия).
ПОДАТКОВЕ РОЗ'ЯСНЕННЯ
положень абзацу 4 підпункту 8.2.1 пункту 8.2 статті 8 Закону України від 21.12.2000 № 2181-III “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
Відповідно до вимог статті 6 Закону України від 21.12.2000 №2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі – Закон) у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Статтею 5 Закону передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно погасити суму податкового зобов’язання, вказану у податковому повідомленні, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності, протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання такого повідомлення.
Абзацом 4 підпункту 8.2.1 пункту 8.2 статті 8 Закону визначено, що право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені Законом, суми податкового зобов’язання, визначеної контролюючим органом, - з дня, наступного за останнім днем граничного строку такого погашення, визначеного у податковому повідомленні.
Таким чином, у разі несплати податкового зобов’язання протягом десяти днів з дня отримання податкового повідомлення, починаючи з наступного дня виникає право податкової застави на всі активи платника податків.
У разі, якщо внаслідок адміністративного оскарження контролюючий орган скасовує в повному обсязі раніше прийняте рішення про нарахування такої суми податкового зобов'язання або податкового боргу, то платнику податків направляється Повідомлення про звільнення активів з податкової застави за формою, затвердженою додатком 4 до Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби (наказ Державної податкової адміністрації України від 28.08.01 р. №338, затверджений в Міністерстві юстиції України від 3.10.01 р. за №857/6048).
Начальник Головного управління стягнення податкової заборгованості