Конференц-зал

Пресс-конференция на тему: "Итоги акции "Украина против Януковича"

"STATUS QUO", Харьков, 29.11.2011, 17:06

Пресс-конференция на тему: "Итоги акции "Украина против Януковича"

Участники: народный депутат Украины Леся Оробец (фракция НУНС), депутат Харьковского облсовета Вадим Глушко (фракция партии "Фронт змін"), председатель Харьковской горорганизации партии "Фронт змін" Кирилл Храпко.

Л.Оробец:

- Доброго дня. У Харкові добігає кінця акція "Україна проти Януковича", яка має всеукраїнський характер. Справжніми ініціаторами акції були скоріше звичайні люди, які дзвонили і вимагали від опозиції об’єднаності, чіткості. За місяць цієї акції ми зібрали понад 1 мільйон підписів. Третього грудня об 11 годині на Михайлівській площі Києва ми проведемо багатотисячну акцію, після чого всі підписи передамо в Адміністрацію президента. Завданням цієї акції був не стільки збір підписів, скільки боротьба з політичною апатією, політичним страхом населення України, оскільки стало зрозуміло, що люди бачать, яким чином здійснюються так звані реформи Януковича. Вони бачать, що обіцялося одне, а робиться зовсім інше. Вони бачать владу, відгороджену від людей кортежами і парканами. Обіцяли покращення життя все сьогодні - і справді, кількість мільярдерів Партії регіонів зросла в півтора рази, але при цьому половина населення України перебуває за межею бідності. Податкова реформа призвела до того, що бізнес пішов у тінь або просто позакривався. Правоохоронні і судові органи перестали бути інструментами державного контролю, а стали інструментами відбирання бізнесу. Пенсійна реформа закінчилася тільки тим, що жінки тепер будуть на 5 років довше працювати. Але найбільш жахлива ситуація - з виплатами пільг та зарплат. Станом на сьогодні в державному бюджети дірка у 22 мільярди гривень, а це значить, що виплата пільг і зарплат бюджетникам до Нового року знаходиться під величезним запитанням. Тобто або зараз прийде черговий транш МВФ, і цю дірку закриють ще одним кредитом, який потім повертати нам і нашим дітям, або доведеться включати станок для друкування грошей. Ні те, ні інше не є мудрим рішенням. Отож ми маємо ситуацію, коли влада, ідучи керувати, обіцяла одне, а зараз ми маємо зовсім протилежне. Це і сприяло блискавичному поширенню акції "Україна проти Януковича". Крім того, народ нас підштовхує до того, щоб опозиція вперше взялася за розум і почала об’єднуватися. Уже зараз можу похвалитися тим, що ми розпочали переговори про створення єдиного списку мажоритаріїв на наступних парламентських виборах. Але на цьому ми не зупинимося. Опозиція не лише сформує єдиний список мажоритаріїв, де на один округ буде один спільний представник опозиції, який має найбільші шанси на перемогу. Окремо ми готуємо нашу роботу зі спільного спостереження за підрахунком голосів, відстоювання наших прав у суді. Опозицію намагалися посварити законом про вибори, і на жаль, персональні амбіції керівників багатьох невеличких партій суттєво підливали масла у вогонь. Скажу одне: зараз нам залишатися об’єднаними дуже складно.

К.Храпко:

- Здравствуйте. Касательно Харькова и области по итогам акции: наши ожидания оправдались с лихвой. Мы видим, что население нашего региона, которое всегда в большинстве поддерживало провластную партию, сейчас настроено категорично. По Харькову и области мы собрали 35 тыс. подписей. Акция еще продолжается, но и эта цифра, мы считаем, свидетельствует об определенном успехе. Мы даже сталкивались с тем, что люди брали по несколько листовок, давали их заполнять родственникам и возвращали на следующий день. Думаем, что до конца акции подписей будет больше. Что касается 3 декабря: активисты нашей организации также поедут и примут участие в акции на Михайловской площади.

- Наскільки вам знайома ситуація зі ЗМІ, яка склалася в Харкові? Я маю на увазі закриття харківських опозиційних каналів?

Л.Оробец:

- Коли нещодавно "Дзеркало тижня" подало матеріал, як розподіляється ефір між представниками влади і опозиції, то з'ясувалося, що влада займає понад 70%, опозиція - приблизно 10% ефіру. Я не виключаю ситуації, що незабаром можуть з’явитися "темники", тому що вкидаються певні теми, ми бачимо певні політичні технології на національному рівні. Що стосується Харкова: я як представник народу України, як обраний депутат ставлюсь категорично негативно до закриття будь-якого ЗМІ під тиском влади, оскільки перше, що потрібно для того, щоб ізолювати суспільство від об'єктивної точки зору, - це ізолювати незалежних журналістів. Уже зараз кількість таких незалежних медіа різко скорочується.

- Чи задоволені ви законом про вибори, чому, на вашу думку, його досі не підписує президент?

- Закон про вибори - це драма, яка складається з кількох частин. У частині №1 опозицію поставили перед нелегким вибором: з одного боку - законопроект Єфремова, який ми за очі називали "закон про фальсифікації", з іншого боку - законопроект, який пройшов вичитку Венеціанської комісії і у якому опозиції вдалося відстояти 17 з 20-ти поправок. Практично всі неполітичні поправки ми туди внесли. Вибір нелегкий, я не є фанатом цього закону, я бачила кращий законопроект. При цьому у першій частині драми цього закону опозиції закидали змову з владою. У частині драми №2 виявилося, що влада до кінця сама не задоволена цим законом, і зараз у парламенті відбуваються дивні процеси: у вже проголосований закон намагаються внести поправки, мовляв, ніби удосконалюючи юридично текст. Зараз чиниться всілякий тиск, щоб переробити текст, який піде на підпис президенту. Більше того, складається враження, що з підписом затягують. Учора минуло 10 днів із моменту прийняття закону, це значить, що у спікера є ще 5 днів на підписання. Після того починається 10-денний термін для підписання президентом, і якщо ви глянете на календар, то побачите, що цей строк ідеально лягає на 19 грудня - цифру міфічну і магічну. А це вже третій акт дії цієї драми, тому що поки що не відомо, чи відбудеться самміт "Україна - ЄС", і як він відбудеться, і які фігури шахів будуть тоді розігруватися на геополітичній дошці "Україна - Росія - Європа - Америка". Мають рацію ті спостерігачі, які вказують на те, що президент не квапиться підписувати цей закон у надії відіграти більше простору для маніпулювання виборами.

- У Харкові подорожчав проїзд у транспорті, з 1 січня будуть підвищенні комунальні тарифи. Таким чином влада намагається залатати ту діру, яка виникла, чи взагалі така політика влади, Віктора Федоровича?

- Теми роз'єднаності опозиції або закону про вибори створюються ледь не штучно, щоб відволікти суспільство, споживачів цієї влади від більш нагальних тем. Скажімо, Тігіпко оголосив про необхідність підняти "комуналку" щонайменше на 35%. Мовляв, ціни на газ і загалом економічна ситуація свідчать про те, що неможливо залишити ціни такими, якими вони є. Боюся, що це месседж не лише про "комуналку": ітиметься й про інші видатки, і це чекатиме й інші міста України. Так от складається враження, що на фоні бездарної економічної політики та провальних кроків влада намагається відволікти увагу суспільства від того, яке зубожіння його чекає.

- Когда вы говорили об оппозиции, которая наконец-то начала объединяться, вы имели в виду только парламентские партии или вы ведете переговоры и с непарламентскими силами?

- У цей процес ми запрошуємо всіх - не лише парламентську опозицію. Уже знаю, що відгукнулися не лише "Фронт змін", "Батьківщина", але й "Свобода". Не буду розкривати всіх карт, бо договірний процес - це процес за напіввідкритими дверима. Я б не хотіла зруйнувати довіру, але всі, хто має чисті наміри і кого турбують не лише особисті амбіції попадання в парламент, але й бажання відстояти Україну на наступних парламентських виборах, здатність отримати в Раді щонайменше 200-250 голосів, всі, хто ніколи не проголосує за зміни до Конституції, за обрання Януковича в парламенті, бо з теперішнім рейтингом йому ніяке переобрання від народу не світить, можуть розраховувати на співпрацю з нами.

- Мы сейчас видим повышенную протестную активность на Востоке. Как вы ее оцениваете? И как вы думаете, после событий в Донецке возможен "второй поход" шахтеров?

- Коли був похід на парламент, а це був початок червня, я писала екзамен із правознавства у 9-му класі. Було душно, а вчилась я в центральній школі, вікна були відкриті. Так от 2 години екзамену ми писали під удари їхніх касок. Я ніколи цього не забуду. Це ілюзія, що в Донецькій області живуть слухняні, миролюбиві, зацьковані люди. Усе те, що зараз відбувається, відбувається через нерозуміння і боязнь влади свого народу. Люди, які прийшли на майдан святкувати річницю революції, прийшли не стільки з політичних мотивів, а просто з власної пам'яті, тобто бажаючи згадати себе на 7 років молодшими, побачити колег. А влада прислала туди "Беркуту" більше, ніж було там людей. Ще гірша ситуація склалася в Донецьку. Той факт, що на території області, яку влада ніби розуміє і вважає своєю, склалася така ситуація, ще раз підкреслює той факт, що влада не розуміє і боїться свого народу.

- Вопрос к Кириллу. Как вы оцениваете эту повышенную протестную активность в Харькове?

К.Храпко:

- На мой взгляд, были завышены ожидания. Давайте вспомним президентскую кампанию. Что обещал действующий президент? Он обещал "покращення життя вже сьогодні". Он обещал освобождения малого и среднего бизнеса от налоговой нагрузки. Разница между его программой и программой кандидата в президенты Арсения Яценюка заключалась в том, что Яценюк говорил, что когда станет президентом, будет сложно, но мы вырулим из этой ситуации. Янукович говорил: "Выберите себя, и все будет хорошо". Люди ему поверили.

Л.Оробец:

- Дозвольте додам. Я за останній місяць була і у Львові, і в Житомирі, і в Рівному, і в Одесі. Усюди я спілкувалася зі звичайними людьми біля палаток. Скажу так: не очікували нічого хорошого ні там, ні там, хоча, звичайно, рівень довіри на Східній Україні був значно вищим. Але найважливіше, що хочеться сказати: тенденція дійсно почалася не вчора і не з президентських виборів. Ви знаєте, що кожна виборча кампанія призводить до геноциду корів? Здавалося б, дивне поєднання. Але кожного разу, коли до влади адміністративним ресурсом, гречкою, подачками проривається певна кількість людей, то задобрені обіцянками про "хороше життя вже сьогодні" бабусі перестають тримати корів, віддають їх на м'ясо, розраховуючи, що держава про них потурбується. І не тільки бабусі на це розраховують: молоді люди також думають, що прийдуть добрі дяді, почнуть всіх годувати і все за нас зроблять. От оце ключове "все за нас зроблять" призводить до того, що з кожними виборами глибина кризи, у яку ми потрапляємо, збільшується. Але за останні півтора роки ці тенденції дещо змінилися. Тобто глибинний розрив між тим, що обіцяли, і тим, що відбулося, призвів до шаленого тиску знизу з боку народу.

- Вы не опасаетесь, что если удастся переломить ситуацию с парламентскими выборами, то та же проблема ударит по вам? Люди опять будут ждать от вас больше, чем вы сможете дать?

- Мене в цьому випадку страшенно надихає приклад Грузії, адже у них так само десятиліттями керували шляхом популізму і дійшли до того, що середня пенсія була 3 долари, а світло в Тбілісі було 2 години на добу. Так от коли нація зрозуміла, що далі так не можна, що потрібно, щоб прийшла команда, яка не буде обіцяти покращення вже сьогодні, а чесно зізнається, що буде важко, доведеться дуже багато працювати, але ми зможемо зробити цю державу як свій проект, зможемо прорватися, якщо кожен із нас зробить над собою феноменальні зусилля, - тільки в такий момент нація почала виходити з піке. Кожен успіх грузинів я сприймаю не тільки з радістю, але й з білою заздрістю. Тому що ми були набагато далі попереду - і економічно, і фінансово, і інтелектуально. Але ми продовжуємо все це втрачати, а вони, маленька нація, затиснута між небажаючими їм добра Росією та іншими країнами, зуміли вирватися, тому що в якийсь момент відмовилися від просто популізму і зрозуміли, що покращення життя вже сьогодні означає велику працю вже сьогодні.

Останній приклад. Учора з "Української правди" дізнаюся, що на мене і на решту моїх колег купили за півтори тисячі доларів кожному ноутбук. Вони у нас запитували, чи треба нам ноутбуки. У більшості депутатів є ноутбуки, усе не бідні люди, при цьому не вистачає грошей на зарплати вчителям, пільги. Тобто якщо вже влада озвучує, що треба всім затиснути пояси, то треба починати з себе. Необов'язково бутерброд з ікрою у Верховній Раді має коштувати копійки.

В.Глушко:

- Я хотел добавить, что не всех наших людей интересует политика. Для многих главное что? Чтобы вовремя платили зарплату, пенсию. А все мы знаем, что в нашей области поднялись тарифы на коммунальные услуги, начались проблемы с зарплатой. Вот я был на сессии в Люботине - там дырка для бюджетников в 2,2 млн.грн. Вот сегодня мы на сессии перераспределили им 1,2 млн.грн. Где они будут брать еще миллион - вопрос. Это маленький городок. Люди наши надеются хотя бы на обязательный минимум государства, на то, что им гарантировано: работа, зарплата, бесплатное медицинское обеспечение. Я вчера был на встрече с Акимовой и понял, что Киев идет своим путем, города ниже идут своим путем. Даже мэр Геннадий Кернес не выдержал и сказал: "Уважаемые, а вы у нас спросили?" Рядом со мной сидели главврачи больниц в районах области. Общались по медицинской реформе -так они эту реформу сами не понимают. У нас реформирование сводится к тому, что урезают бюджет. Второй момент: мы уменьшаем количество медиков, но мединституты не сокращаем. Все понимают, что если ребенок пошел учиться, то его нужно куда-то трудоустроить. Сейчас грядет реформирование санслужбы. Премьер Николай Азаров заявил, что сокращение в этой сфере достигнет 50%. Получается, что под сокращение попадут не только пенсионеры. Спрашивается: куда выпускникам мединститута идти работать? Другой пример: мы хотим заинтересовать молодежь ехать работать в село. Чтобы молодой человек поехал работать в периферию, его нужно заинтересовать, ему, как минимум, должны дать жилье и достойную зарплату. Всего этого нет. Соответственно, люди начинают задумываться: за год обещания не выполнены, рейтинг власти упал в 2 раза. Правительство должно сегодня больше общаться с советами, понимать проблему изнутри, потому что нельзя из Киева менять сферу здравоохранения, например, в Купянске. А они сидят в министерстве и придумывают какие-то реформы - людям же заниматься чем-то нужно. В результате этих реформ ситуация в сфере здравоохранения не улучшается, а ухудшается: сокращается количество медиков, нашим гражданам тяжелее попасть в медучреждение к специалисту.

Л.Оробец:

- Абсолютно аналогічна ситуація в системі освіти: Донецьк минулий сезон штормило від закриття шкіл. Причому там вже не мало значення, україномовні чи російськомовні ці школи, батьки сусідніх шкіл виходили допомагати тим, чиї школи закривали, це вже була людська солідарність. Закривались не найгірші школи, а ті, які мали приміщення в центрі, де земля найдорожча. Усюди присутні корупційні схеми, коли навіть те саме тестування перетворюється на шикарний заробіток для якихось приватних компаній. Яскравий факт: індивідуальний комплект підготовки до тестування готував державний інститут за державні кошти, а друкувала приватна фірма, яка продає за реальні кошти реальним батькам. І виходить, що заявлені реформи перетворюються на заробляння грошей, скорочення всього, на чому можна зекономити бюджетні кошти, і покращення не спостерігається, більше того, ми просто втрачаємо найкращі кадри. Виходить так, що акція, яку ми розпочинали місяць тому, вдалася, хоча, розпочинаючи, ми також думали, вдасться чи не вдасться, чи буде відвага у людей підходити і підписувати, що "Я проти Януковича", ставити своє ім'я, підпис. Але коли ми побачили черги біля наших палаток, ми зрозуміли, наскільки складна зараз ситуація, наскільки людям мало чого втрачати. Ми зібрали понад мільйон підписів, і це підписи реальної недовіри до влади.

- Как вы оцениваете протесты чернобыльцев, известно ли вам, пойдет ли власть им навстречу?

- Відповідь на це питання не лежить у межах, чи дадуть на це гроші, чи не дадуть. Відповідь на питання лежить у площині, а в кого заберуть гроші, щоб віддати чорнобильцям? Чому перестали першим платити пільговикам? Для того, щоб продовжувати давати зарплати бюджетникам, пенсії. Ви зрозумійте - нема ніякого іншого бюджету, все платиться із загального бюджету. Грошей не вистачає, у бюджеті дірка у 22 мільярди гривень. Відповідно коли ці 22 мільярди закладались у бюджет, вони закладались як перевиконання бюджету, якого, відверто кажучи, не було за останні 20 років, тобто ці гроші уже закладались як нереальні. Цю проблему можна було спрогнозувати рік тому, коли писався бюджет.

- В то же время, когда проходила ваша акция, аналогичную акцию проводил БЮТ. Они тоже заявили, что в Харьковской области собрали около 33 тыс. подписей. Как вы думаете, ваши и их подписи - это подписи одних и тех же людей или разных? И координировались ли действия ваших партийных организаций? И еще вопрос: где можно на видео увидеть очереди к харьковским палаткам, в которых собирались подписи?

- Ми почали акцію і прагли, щоб людям не було страшно підходити до палаток, підписувати, ставити своє ім'я. А уявіть, що ми починаємо цих людей, які підходять до палаток, знімати на відео. Яке їхнє внутрішнє відчуття? Бояться, коли їх починають знімати. Ми не ставили перед собою задачу зібрати мільйон підписів. Так вийшло. Ключова задача була зняти політичний страх перед владою, якій вони платять гроші, щоб вона їх обслуговувала. У той день, коли ми у штабі малювали цю акцію, ми обговорювали, що будуть говорити проти нас, і ще тоді, за місяць, передчували, що нам будуть закидати, що підписи недостовірні, і щоб ми показали відеоматеріали чи відтиски пальців. Давайте ще спитайте, а чи дійсно народ не любить владу? А нічого, що рейтинг у президента 10%? І це йому малюють його провладні соціологічні агентства. Чи ви думаєте, що інші 90% його люблять, але приховують? Я думаю, що відповіла на ваше запитання.

- А что касается координации ваших действий?

К.Храпко:

- С "Батьківщиной" ми не координировали своих действий, ми все проводили своими силами, своим активом. Подписей липовых не было, потому что не было никакого плана, разнарядки. Для нас было важно, чтобы акция работала. Очереди были. Точно были на Салтовке, возле клуба "Компас", были выпуски новостей, в которых это показывали.

Л.Оробец:

- Мені, наприклад, відомо, що принаймні 2 політичні сили після того, як ми оголосили свою акцію і запросили їх приєднатися, тим чи іншим чином підтримали цю ініціативу. Знаю, що така ініціатива була у ВО "Батьківщина" і у ВО "Свобода" - вони теж збирали підписи проти Януковича. Це закономірний процес, я не бачу в цьому ніякої містики.

Комментарии DISQUS
comments powered by Disqus
 
Если Вы заметили на этой странице грамматическую или другую ошибку, выделите, пожалуйста, фрагмент фразы левой кнопкой мышки и нажмите Ctrl + Enter. Заранее спасибо!
Новости партнеров
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...